POMOC DLA UKRAINY

Z Kijowa i wielu innych ukraińskich miast dochodzą do nas straszne wieści. Mówi się o setkach zabitych i rannych. Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec prowadzą rozmowy mające na celu rozwiązanie kryzysu politycznego. Pojawia się pytanie: co my możemy zrobić? Czy możemy pomóc?

Z inicjatywy członków rady Kolegium Europy Wschodniej i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza powstał Komitet Wsparcia Ukrainy. Zwrócił się on z apelem do Unii Europejskiej o jak najszybsze wysłanie misji obserwacyjnej na Ukrainę.

„Europa jest to winna Ukrainie. Nie możemy po raz kolejny „wyrażać zaniepokojenia”, winniśmy działać. Apelujemy do przywódców państw demokratycznej Europy o wspólne wystąpienie przeciwko stosowaniu przemocy i udział zewnętrznych obserwatorów w kontrolowaniu działań ukraińskich władz.”

Komitet jest apolityczny.

Jego działania są następujące:
1. Zbiórka publiczna
Zbiórkę prowadzi Fundacja Edukacja dla Demokracji:
nr konta: 18 1240 1037 1111 0010 4591 0813
tytuł: "Pomoc dla Ukrainy"
Nr pozwolenia na prowadzenie zbiórki publicznej: 41/2014

Zebrane pieniądze przekazane zostaną na pomoc mieszkańcom Ukrainy rannym podczas wydarzeń w Kijowie i innych miastach Ukrainy, związanych z prodemokratycznymi manifestacjami (tzw. EuroMajdan) - w tym koszty leków, środków opatrunkowych, kosztów leczenia, żywności do szpitali.

Środki te przekazane zostaną również na wsparcie osób represjonowanych za działalność na rzecz demokratycznych przemian na Ukrainie, których przejawem są manifestacje organizowane od 22 listopada 2013 na Majdanie w Kijowie oraz w innych miastach Ukrainy.

2. Krótkie pobyty dla represjonowanych w polskich domach
Zwracamy się do mieszkańców Wrocławia o deklarowanie zaproszeń do swoich domów osób represjonowanych, które wychodzą z polskich szpitali lub muszą wyjechać z Ukrainy, a które nie powinny lub nie mogą wrócić na Ukrainę. Będą to osoby w różnym wieku, których stan zdrowia pozwala na w miarę normalne funkcjonowanie.

Zakres świadczeń:
- zakwaterowanie + całodzienne wyżywienie
- wspólne opracowanie programu pobytu

3. Monitoring sytuacji
Na bieżąco jest analizowana sytuacja w Ukrainie i będą podejmowane działania w zależności od bieżących potrzeb.
Koordynacja i zgłoszenia: Maciej Makulski, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, plac Nankiera 17, 50-140 Wrocław. Maciej.Makulski@kew.org.pl tel. 691 849 726 lub 71 342 16 81 w. 26.

21. lutego (w piątek) o godzinie 14 pod pomnikiem Aleksandra Fredry na znak solidarności z Ukrainą ustawimy świeczki tworzące napis Ukraina. Natomiast o godz. 20 zapalmy je w naszych domach jako symbol wsparcia i nadziei dla ludzi walczących o wolność na Majdanie. 23. lutego (w niedzielę) odbędzie się we Wrocławiu Wiec Poparcia dla Ukraińców, który rozpocznie się o godzinie 11.30 na placu Bankiera. Stamtąd zebrani udadzą się w pokojowej manifestacji na Rynek. Organizatorzy, Fundacja Sapere Aude i Komitet Wsparcia Ukrainy, proszą o to, aby przynieść ze sobą flagi polskie i ukraińskie oraz znicze dla uczczenia pamięci zabitych. Kolejny wiec poparcia będzie mieć miejsce 3. marca (w niedzielę) na wrocławskim Rynku – organizatorem jest Kalejdoskop Kultur. Tego dnia minie 40 dni od śmierci pierwszych bohaterów kijowskiego Majdanu: Serhija Nihojana, Michaiła Żyznieuskiego i Jurija Werbyckiego.

Martin Niemöller, niemiecki pastor luterański i działacz antyhitlerowski, w 1942 r. napisał w obozie koncentracyjnym w Dachau taki wiersz:

"Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem.
Kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem. Nie byłem przecież komunistą.
Kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem. Nie byłem przecież socjaldemokratą.
Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem. Nie byłem przecież związkowcem.
Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było.”

Pokażmy Ukraińcom, że nie są sami. Zaprotestujmy razem z nimi wobec przemocy i bezprawia stosowanego przez rząd Wiktora Janukowycza. Wszak „nie umarła jeszcze Ukraina ani chwała, ani wolność”!