Kalendarium historyczne

1653 r.

Cesarz austriacki powołał komisję redukcyjną, jej podstawowym zadaniem było przejęcie kościołów z rąk protestantów. Pierwszym celem komisji stała się Sośnica.

1918-1932 r.

Kąty Wrocławskie naznaczone są kryzysem gospodarczym i bezrobociem, które dotknęły nie tylko gminę, ale cały Śląsk i Rzeszę Niemiecką. Sytuacja na wsiach była tragiczna, a rozmiar klęsk obrazuje rozpaczliwa petycja o pomoc Edmunda Brandta z Kilianowa do prezydenta prowincji.

1101 r.

Najstarszy przekaz o istnieniu osady polskiej z drewnianym kościółkiem pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, na miejscu dzisiejszych Kątów (ustna wzmianka, odnotowana w księdze parafialnej z 1722 r., jednak poza kamieniem z tą datą, wmurowanym w późnogotycki portal kąckiego kościoła (1520 r.), brak pewnych dowodów źródłowych)

1570 r.

Doszło do walk między wojskami cesarskimi a mieszkańcami. Skupieni na cmentarzu ludzie „z ogniem i bronią” postanowili bronić świątyni, jednak w starciu z wojskiem ponieśli klęskę.

lipiec 1932 r.

Sołtys wsi zajął jego zbiory pszenicy ozimej na poczet niezapłaconych podatków. Brandt nie był w stanie spłacić kredytu na sumę 7 500 marek, który zaciągnął na rozwój gospodarki. Posiadał 17,5 morgi pola, pracował 16 godzin dziennie, ale nie mógł uzyskać potrzebnej kwoty pieniędzy.

25.10.1297 r.

Przejęcie praw miejskich przez księcia Bolko I, sam akt lokacyjny nie zachował się, prawdopodobnie spłonął w jednym z pożarów miasta. Głównym powodem lokacji prawdopodobnie była kwestia militarna. Zamek Canth, wzniesiony jako graniczna twierdza, stanowił ochronę względem księstwa wrocławskiego.

1737 r.

Cesarz odebrał prawa miejskie wszystkim protestanckim mieszkańcom Kątów, zabronił również obrządków luterańskich w mieście, a proboszcz katolicki, bez żadnych sprzeciwów, urządził ogród ze szpalerem drzew na terenie dawnego cmentarza luterańskiego. Walki z protestantyzmem w XVII wieku dotyczyły przede wszystkim większych ośrodków, nie prześladowano mieszkańców wsi, mimo że niemal wszyscy byli wyznania protestanckiego, a przecież większość wsi należało w tym czasie do klasztoru NMP na Piasku we Wrocławiu.

11 lipca 1932 r.

W Kątach Wr. z rąk esesmana zginął mieszkaniec miasta, członek Reichsbanner-Tilke. Trudna sytuacja gospodarcza pozwoliła na wzrost liczebności partii NSDAP z Adolfem Hitlerem na czele. W 1932 r. członkowie partii byli sprawcami starć z bojówkami komunistycznymi samoobroną republikańską - Reichsbanner.

22.10.1298 r.

Drugi dokument potwierdzający przejęcie praw miejskich przez księcia Bolko I, sam akt lokacyjny nie zachował się, prawdopodobnie spłonął w jednym z pożarów miasta.

1752 r.

W mieście wybuchł pożar, zniszczone zostały 142 budynki.

Strony