Mechanizm zegarowy

24/08/2012

Mechanizm zegarowy

Do zbiorów Regionalnej Izby Pamięci prowadzonej przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Kąckiej trafił zabytkowy mechanizm zegarowy. Stowarzyszenie otrzymało go w depozyt od Urzędu Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie. Zabytek techniki został zdemontowany z wieży kąckiego Ratusza w czasie jej remontu. Konserwacji mechanizmu dokonała firma Marka Batyckiego z Wrocławia.

Mechanizm zegarowy został wyprodukowany w 1924 roku przez J.F. Weule w Bockenem. Składa się z mechanizmu chodu, tzw. segmentu środkowego oraz dwóch niezależnych mechanizmów bicia:  godzin (umieszczone z prawej strony) oraz kwadransów (umieszczone z lewej strony), z zapadniowymi mechanizmami odliczającymi oraz regulatorami wiatrakowymi. System napędzany był przez trzy odważniki zawieszone na linkach o dł. ok. 30 m. Pozwalało to na tygodniową pracę mechanizmu. Regulatorem stanowi wahadło o ciężkiej, odlanej z żeliwa soczewce o średnicy około 30 cm, ozdobionej półplastycznym wyobrażeniem sowy siedzącej na kole zębatym i inicjałami J.F.W. Oprócz systemu „akustycznego” uruchamiającego dzwony, z mechanizmem chodu spięty był napęd czterech wskazówek zegarowych poprzez 2 przekładnie kierunków i kilka dźwigni.

Mechanizm posadowiony jest na żeliwnym stole, a na nim, z prawej strony, zamontowany jest samodzielny, niezależny od zegara „mechanizm alarmowy”, który był uruchamiany tylko w razie np. pożaru czy powodzi. Został wyprodukowany przez tego samego producenta na specjalne zamówienie ówczesnych władz miasta Kąty. Te dwa niezależne mechanizmy spięte były za pomocą cięgieł i dźwigni z czterema młotkami, które wyzwalane o określonym czasie (np. kwadranse - uderzenie 3 razy, pełne godziny, bądź alarm-szybkie uderzenia - aż do rozwinięcia się liny) uderzały w dwa dzwony. Dzwony te zawieszone zostały w 1765 roku i nadal wiszą na wieży.

GALERIA

źródło: www.otowroclawpowiat.pl

Autor: 
Weronika Szwaj