Gmina Mignaloux-Beauvoir

www.objectif-jumelages.fr

Mignaloux-Beauvoir to miejscowość i gmina w zachodniej Francji w regionie Poitou-Charentes w Departamencie Vienne. Gminę o powierzchni 21,62km2 zamieszkuje obecnie ok 3500 mieszkańców. Bardzo malowniczy i rustykalny charakter trafnie wyraża się w częstym określaniu gminy Mignaloux-Beauvoir mianem "miejskiej wioski"(ville a la campagne).

Dynamiczny rozwój gminy w połączeniu z zachowaniem wiejsko - wypoczynkowego charakteru i ochroną niekwestionowanych walorów przyrodniczych - to główne cele władz Mignaloux - Beauvoir oraz jej mieszkańców. Wśród głównych atrakcji gminy wymienić należy najstarszy pochodzący z XII wieku kościół L'eglise Notre Dame, zabytkowy XIX-wieczny zamek Chateau de Beauvoir przekształcony dziś w kompleks hotelowo - restauracyjny oraz znane na całą okolicę centrum botaniczne Le Deffend. Miłośnikom jazdy konnej natomiast moc niezapomnianych atrakcji dostarcza największe w regionie centrum jeździeckie gromadzące każdego roku niezliczoną liczbę amatorów tego sportu. O dużej aktywności i zaangażowaniu miejscowej ludności w promowanie swego regionu oraz zdrowego stylu życia świadczą liczne kluby i stowarzyszenia skupiające zarówno młodych jak i starszych mieszkańców.

18 sierpnia 2006 roku Kąty Wrocławskie oficjalnie związały się umową o współpracy partnerskiej z francuską Gminą Mignaloux - Beauvoir. Jej celem jest wzajemne poznanie i zrozumienie mieszkańców obu gmin jak też budowa przyjaznych kontaktów oraz przyczynianie się do porozumienia między narodami zjednoczonej Europy.

Umowę uroczyście podpisali Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie - Antoni Kopeć oraz Mer Gminy Mignaloux - Beauvoir - Gerard Sol w obecności zaproszonych gości m.in Starosty Powiatu Wrocławskiego, delegatów gmin dolnośląskich a także Radnych Powiatu Wrocławskiego, członków Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich oraz mieszkańców obu partnerskich gmin.Partnerzy poprzez regularne spotkania dążyć będą do wymiany doświadczeń i poglądów. Ponadto obie gminy porozumiały się w zakresie realizacji innych konkretnych form współpracy, takich jak:

  • spotkania rodzin
  • wspieranie nauki języka
  • wymiany uczniowskie i młodzieżowe
  • wymiana doświadczeń w dziedzinie administracji samorządowej
  • spotkania kulturalne, sportowe i turystyczne
  • wspieranie współpracy wspólnot i organizacji społecznych.

Początek kontaktów obu gmin datuje się na rok 2004, kiedy to Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Antoni Kopeć udał się (wraz z delegatami miasta Wrocławia) z wizytą do francuskiego miasta Poitiers. Miasto to bowiem jest stolicą Departamentu La Vienne współpracującego z Wrocławiem. Trzeciego marca właśnie tam odbywały się "Dni Wrocławia". Wtedy to Burmistrz Kopeć spotkał się po raz pierwszy z Merem odległej zaledwie kilka kilometrów od Poitiers Gminy Mignaloux - Beauvoir Gerardem Solem. Spotkanie zaowocowało ideą partnerstwa obu gmin. Idea ta klarowała się i nabierała realnych kształtów także w następnym roku, kiedy to kolejno w maju oraz październiku dochodziło do spotkań delegatów obu regionów. Podpisanie umowy o współpracy partnerskiej z francuską gminą to już drugi sukces naszej gminy na płaszczyźnie pozyskiwania europejskich partnerów. Longue vie a l’amitié franco-polonaise!